Faktów garść
Leszno to miasto położone w połowie drogi między Poznaniem a Wrocławiem przy drodze ekspresowej S5. Największe w południowo-zachodniej Wielkopolsce, w roku 2020 liczyło 63 tys. mieszkańców. Do 1998 roku było stolicą województwa leszczyńskiego. Inne miasta o podobnej liczbie mieszkańców to: Zamość, Łomża, Chełm, Żory, Ełk, Pruszków i Przemyśl.
Nie tylko w Polsce Leszno kojarzy się na sportowo z żużlem, szybownictwem i jeździectwem konnym. Fogo Unia Leszno to najbardziej utytułowany klub żużlowy w Polsce. W mieście znajduje się też najdłuższe w Europie(!) trawiaste lotnisko, na którym działa Aeroklub Leszczyński oraz największa szkoła szybownictwa w Polsce. A Klub Jeździecki Przybyszewo to mekka młodych zawodników jeździectwa.
Ale Leszno to nie tylko sport. Miasto ma dużo więcej do zaoferowania.
Niezwykle ciekawa jest historia Leszna, którą współcześnie można odnaleźć w licznych zabytkach.
Legenda o Lesznie
Każde miasto ma swoją legendę. Ma ją i Leszno.
Legenda o Lesznie sięga początków państwa Polskiego.
Jak głosi podanie, w 965 roku w kniei będącej na terenie dzisiejszego Leszna zatrzymał się orszak przyszłej żony Mieszka I, Dobrawy. Podczas postoju orszak zaatakował dziki zwierz - prawdopodobnie tur - a bohaterska postawa rycerza Filipa Wieniawity ocaliła życie przyszłej księżnej Polski. Książe w dowód uznania i wdzięczności, podarował Wieniawicie we władanie tutejsze dobra ziemi wschowskiej wraz z osadą Leszczno. Od tej nazwy Wieniawici przyjęli nazwanie a potem nazwisko Leszczyńskich.
Z czasem Leszczyńscy stali się potężnym rodem magnackim, o którym mówiono: "Kto Leszczyńskich nie zna, ten Polski nie zna". Z rodu tego pochodził Stanisław Leszczyński: jedyny w historii dwukrotny król Polski. Po uzyskaniu w 1547 roku przywileju lokacyjnego Leszno przyjęło za swój herb pół łba żubrzego na złotym polu (herb Leszczyńskich), a na drugiej połowie topór złoty na czerwonym polu.
Krótka historia Leszna
Pierwsza wzmianka źródłowa o Lesznie pochodzi z 1393 roku. Od początku Leszno było prywatnym miastem szlacheckim, a przywilej lokacyjny uzyskało w 1547 roku od Króla Zygmunta Starego.
Złoty okres Leszna przypada na wieki XVI i XVII, kiedy miasto było prężnym ośrodkiem reformacji, nauki i drukarstwa. Leszno było wówczas ostoją tolerancji. W mieście obok siebie żyli katolicy, luteranie, Bracia Czescy oraz Żydzi. W wyniku drugiego rozbioru Polski Leszno zostało wcielone do Prus, a do Polski wróciło ponownie w 1920 roku, po zwycięskim powstaniu Wielkopolskim. W XVIII wieku miasto trzykrotnie płonęło, w wyniku czego wiele pięknych budynków bezpowrotnie zostało zniszczonych.
Rynek
Centrum, a zarazem najbardziej rozpoznawalnym miejscem Leszna, jest rynek ze stojącym pośrodku ratuszem. Ratusz przeszedł kilka modernizacji, a obecny kształt nadał mu w 1709 roku wybitny włoski architekt Pompeo Ferrari. Wysoką wieżę z zegarem wieńczy blaszany hełm. Na wieży z zegarem zamontowany jest także carillon – instrument składający się z dzwonów, który wygrywa melodie podczas pełnych godzin. Rynek otaczają piękne kamienice, a naturalnym przedłużeniem rynku jest deptak na ulicy Słowiańskiej, która prowadzi z rynku do dworca. Z naszego hotelu możesz dostać się na rynek spacerem w dosłownie kilka minut lub wybrać się tylko nieco dłuższą trasą, która prowadzi przez zmodernizowane Aleje Słowackiego, wzdłuż dawnych wałów miejskich, a następnie obok Pałacu Sułkowskich i synagogi.
Inne ciekawe zabytki w Lesznie
Podczas wizyty w Lesznie warto także poszukać śladów dawnego, wielokulturowego Leszna. Znajdziesz je przede wszystkim w leszczyńskich świątyniach.
- Barokowa bazylika pod wezwaniem Św. Mikołaja, która znajduje się tuż przy rynku. Leszczyńska fara, podobnie jak ratusz, została zaprojektowania także przez Pompeo Ferrarii.
- Na placu Metziga znajduje się okazały kościół Świętego Krzyża, pierwotnie ewangelicki. Kościół otoczony jest zabytkowym lapidarium starych nagrobków, z napisami w językach polskim i niemieckim.
- Na samym placu rośnie także przepiękny i największy w Lesznie dąb. Bolek, ponieważ tak ma aktualnie na imię, posadzony został 19 kwietnia 1871 roku na cześć zwycięskiej wojny Prus z Francją. Drzewko nazwano wtedy Friedenseiche, a więc „dębem pokoju”.
- Imponujący jest także kościół pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela - dawniej zbór Braci Czeskich, przy ulicy Bolesława Chrobrego, wybudowany w latach 1652-1654. Na jednej ze ścian kościoła można znaleźć jeden z najbardziej nietypowych i zapewne najstarszy zegar w mieście, o którym wie naprawdę niewielu mieszkańców - i nie mamy tu na myśli zegara na wieży. A jaki? Przyjedźcie do Leszna i przekonajcie się sami.
- Na ulicy Narutowicza z kolei znajduje się zabytkowa synagoga – jedna z nielicznych w Wielkopolsce. Dawne centrum społeczności żydowskiej pełni dziś funkcję galerii sztuki.
- Godny uwagi jest Pałac Sułkowskich, dawnych właścicieli miasta, którzy odkupili je od Leszczyńskich.
Spacerując po leszczyńskiej starówce można podziwiać mieszankę stylów i epok. W leszczyńskich kamienicach odkryjesz elementy renesansu i baroku, znajdziesz u nas także dziewiętnastowieczne domy z czasów pruskich.
Nie tylko zabytki
Leszno to miasto, do którego warto przyjechać - czy to na weekend (również na Majówkę), czy na dłużej. Leszno stwarza wiele możliwości, dlatego to, co będziesz robić podczas twojego pobytu w Lesznie, zależy tylko od tego, jak lubisz spędzać czas. Możesz tu latać na szybowcach, paralotniach, samolotach lub w balonie, a jeśli lubisz bardziej ekstremalne rozrywki, możesz skoczyć ze spadochronem lub polatać w tunelu aerodynamicznym!
Jeśli nie wiesz od czego zacząć, mamy dla Ciebie dwie przykładowe propozycje zwiedzania Leszna:
- „Z kulturą po Lesznie” – dla miłośników historii, kultury i sztuki
- „Aktywnie po Lesznie” – dla tych, którzy preferują czynny wypoczynek na łonie natury, lubią być w ruchu lub poszukują mocniejszych wrażeń (nawet ekstremalnych)
Więcej przydatnych informacji o Lesznie znajdziesz na oficjalnej stronie miasta Leszna, w specjalnej zakładce przygotowanej z myślą o turystach, w tym mapki szlaków pieszych i rowerowych, a także informacje o cyklicznych imprezach organizowanych przez miasto, takich jak Dni Leszna, Leszczyńskie Smaki, Piknik Szybowcowy, czy Powrót Króla.
A jeśli jeszcze dalej masz wątpliwości, czy warto odwiedzić Leszno, zapraszamy do obejrzenia filmiku o Lesznie przygotowanego przez leszczyńskie NGO! Zobacz najciekawsze zakątki Leszna i zdecyduj, czy warto nas odwiedzić.